Strona 1 z 1

Nawożenie gatunków roślin wolno rosnących.

PostNapisane: Pt 27 wrz, 2013
przez Pagu
Planuje zmianę linii nawozowej, moje akwarium to 64l:
  oświetlenie 2*24W,
  obsadzone głównie microsoriami różne gatunki oraz bolbitis,
  masa roślinna dość duża ok 50-60 procent zbiornika . Podłoże to 2/3 substrat, 1/3 piasek, CO2 podawane ze światłem,
  woda czyste RO + mineralizator.
Pytanie: Czy te nawozy będą odpowiednie i czy dawkować zgodnie z instrukcją?
  Planta Gainer PRO Micro,
  Planta Gainer PRO Macro GREEN,
  Planta Gainer K+,
  Planta Gainer CARBO.

Re: Nawożenie gatunków roślin wolno rosnących.

PostNapisane: N 29 wrz, 2013
przez Bartek Lipczyński
To, jak najbardziej, właściwy zestaw nawozów dla akwarium, które opisujesz.

Warto zacząć od zalecanych dawek (z uwzględnieniem zasad uruchamiania akwarium http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31924).

Jeżeli będzie taka potrzeba, to z czasem, na podstawie obserwacji, możesz powoli dostosowywać je do potrzeb konkretnego zestawu roślin i konkretnego akwarium.

W związku z tym, że prawdopodobnie zdecydujesz się dodatki w postaci szybciej rosnących gatunków roślin, wskazane jest, aby raz na jakiś czas, przejść na krótki okres - z podawania Planta Gainer Macro Green - na Planta Gainer Macro RED – stosując zalecenia opisane tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=32972

PostNapisane: Śr 02 paź, 2013
przez Pagu
Bartek Lipczyński napisał(a):To, jak najbardziej, właściwy zestaw nawozów dla akwarium, które opisujesz.

Czy nawóz Planta Gainer PRO Micro, można zamienić na Classic jeden i drugi jest nawozem mikro, więc różni je tylko stosowanie na wodę kranową i RO?

PostNapisane: Wt 15 paź, 2013
przez Bartek Lipczyński
Planta Gainer Classic - należy podawać kiedy stosuje się wodę kranową lub mieszankę wody kranowej z wodą R/O.

Planta Gainer Micro - przeznaczony jest do akwariów, w których wodę preparuje się na bazie czystej wody R/O i mieneralizatora Hydro Mineral.

PostNapisane: Cz 07 lis, 2013
przez Pagu
Dzięki za zmobilizowanie ...
Więc jeśli możesz jeszcze raz ''

Planta Gainer PRO Micro, instrukcja mówi o 1ml / 4l podmienianej wody ; w moim przypadku podmieniałem ok 15l / tydz i podawałem na początku od 4 do 7 ml na tydz.

Planta Gainer PRO Macro GREEN, instrukcja mówi o 1ml / 40 l codziennie ; do tej pory podawałem 1ml/dziennie plus dodatkowo 1ml co drugi dzien

Planta Gainer K+, podawałem do podmian plus 1ml /dziennie

Planta Gainer CARBO. podaje 1ml/dziennie

akwarium wolne od glonów wzrost roślin wolno rosnących zadowalający , martwi mnie wegetujący od posadzenia czyli 2tyg eleocharis .

czy zastosowanie macro red zamiast green poprawi sytuacje ?
a może problem tkwi gdzie indziej ? proszę o radę

jeszcze jedno czy przedawkowywanie micro i macro ma sens jeśli tak to do jakich wartości ?

PostNapisane: Cz 07 lis, 2013
przez Bartek Lipczyński
Co do nawożenia:
  Planta Gainer Micro – dawkę wyliczoną na podstawie wielkości tygodniowej podmiany wody, dobrze jest podzielić na dawki dzienne, identycznie wg schematu, który opisałem dla Planta Gainer Classic: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31807

  Eleocharis, to rośliny które należy zaliczyć – z punktu widzenia nawożenia - do szybko rosnących. Okresowe przejście na nawożenie Planta Gainer Macro RED wg metody opisanej tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=32972 będzie wspierało jej dobry wzrost.

  Po przyjęciu się Eleocharis w nowym miejscu, możesz wspomóc rozwój jej szpaleru przez do podłożowe zasilanie jej przez Planta Gainer CAPS.

Co do wzrostu Eleocharis:
  To roślina która trudno się aklimatyzuje i problematyczny jest okres przejścia z jej formy emersyjnej (szklarniowej) do submersyjnej (podwodnej). Ważne żeby w tym okresie zapewnić jej optymalne warunki – mocne światło, nawożenie i lekko podwyższony poziom dwutlenku węgla CO2.

  Trzeba pamiętać aby zaraz po wykształceniu pędów i liści podwodnych odciąć i usunąć liście nadwodne, które będą gniły i mogą stać się powodem wzrostu glonów.

  Eleocharis jest bardzo wrażliwa na toksyny wytwarzane przez cyjanobakterie (sinice). Dla prawidłowego jej wzrostu, akwarium musi być całkowicie wolne od tych nieproszonych gości.

Pagu napisał(a): jeszcze jedno czy przedawkowywanie micro i macro ma sens jeśli tak to do jakich wartości?