Krasnorosty - zapobieganie i metody zwalczania

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Krasnorosty - zapobieganie i metody zwalczania

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 29 sie, 2013

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie korzeni różnych gatunków drzew przy tworzeniu kompozycji w akwariach dekoracyjnych.

Niestety duża ilość drewna w zbiorniku i rozpoczynający się nieuchronnie mimo różnych metod konserwacji rozkład prowadzi do powstawania nadmiernych ilości krasnorostów. Mimo wszystko widuję jednak zbiorniki których ten problem nie dotyczy.

Czy mógłbyś Bartku napisać kilka słów o metodach zapobiegania oraz zwalczania tych bardzo uciążliwych i mało dekoracyjnych glonów?
Ostatnio zmieniony Śr 04 wrz, 2013 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krasnorosty - zapobieganie i metody zwalczania

Postprzez Bartek Lipczyński » Śr 04 wrz, 2013

Krasnorostami są często nazywane wszystkie czarne, brunatne bądź ciemno-brązowe glony występujące w postaci włosków, kłaczków porastających rośliny, urządzenia w akwarium i podłoże.

W rzeczywistości mogą to być różne glony, których przyczyny występowania są również różne.

Z punktu widzenia zapobiegania i zwalczania spróbuje podzielić je na 2 grupy.
    1) To glony które występują w pierwszym okresie od założenia akwarium, ich wzrost prowokują problemy ze startem wzrostu roślin w akwarium, butwiejące części roślin adaptujących się do nowych warunków i problemy ze startem filtracji biologicznej. Ich zwalczenie nie sprawia większej trudności, należy: utrzymywać czystość w akwarium odcinać i usuwać obumierające części roślin, wspomagoć dojrzewanie filtrów np. preparatami bakteryjnymi lub poczekać na ich samoczynne zaszczepienie. Po 1-2 miesiącach od założenia akwarium przy właściwie działającej filtracji biologicznej glony te giną samoczynnie.

    2) Właściwe krasnorosty, które pojawiają się w akwarium kiedy zachodzą w nim procesy gnilne. Najczęściej to gnicie niedokładnie spreparowanych fragmentów drewna lub gnicie resztek pożywienia i odchodów zwierząt w osadach dennych. Aby nie dopuścić do wystąpienia tych glonów należy właściwie przygotować drewno, poprzez długotrwałe moczenie i gotowanie w nasyconym roztworze chlorku potasu (KCl) który znacznie lepiej nadaje się do tego celu niż sól kuchenna. Wymoczony i wygotowany fragment drewna (który już sam zatonie) należy dokładnie wymyć „ostrugać” wysokociśnieniową myjką do mycia samochodów. Po tych zabiegach nadaje się on do komponowania dekoracji w akwarium. Po założeniu akwarium utrzymywanie pH poniżej 7,0 - czyli wody lekko kwaśniej gwarantuje nam, że przygotowany wg powyższych zaleceń fragment drewna zakonserwuje się i nie będzie w akwarium gnił. Przypominam, że drewno z różnych gatunków drzew lepiej lub gorzej nadaje się do akwarystyki i różnie zachowuje się w akwarium, ale o doborze gatunku drewna nie będę tutaj pisał. Ponadto należy racjonalizować karmienie ryb w akwarium tak aby resztki pokarmu nie dostawały się do podłoża i dbać o właściwą czystość podłoża przez regularne odmulanie jego powierzchni.

Co do zwalczania krasnorostów to wielu akwarystów używa w tym celu Planta Gainer CARBO, stosując przez minimum tydzień jego podwyższoną dawkę, trzykrotnie większą od zalecanej przez Aqua Art. Takie postępowanie pozwala najczęściej na całkowite wyeliminowanie krasnorostów z akwarium.

Przestrzegam jednak przed nieuważnym stosowaniem tej metody, ponieważ Planta Gainer CARBO posiada właściwości antyseptyczne, szczególnie w podwyższonych stężeniach i stosowany w ten sposób może doprowadzić do uszczuplenia populacji bakterii w filtrze. Zachwiania w filtracji biologicznej mogą prowadzić do np. zakwitu wody oraz problemów ze zdrowiem zwierząt w akwarium, zwłaszcza tych najdelikatniejszych, jeśli chodzi o występowanie w wodzie nieprzetworzonych produktów przemiany materii, takich jak np. krewetki.
Ostatnio zmieniony Śr 25 wrz, 2013 przez Bartek Lipczyński, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 17 wrz, 2013

A czy istnieje zależność pomiędzy nadmiernym wzrostem krasnorostów a wysoką zawartością mikroelementów i/lub ich blokady przez nieodpowiednie zbilansowanie makroelementów?
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 24 wrz, 2013

W akwarium roślinnym jest często tak, że obserwowane symptomy mają przyczyny główne często odległe w czasie. Niewprawny obserwator automatycznie i błędnie może przypisać przyczynę nieszczęść w akwarium, zdarzeniom lub warunkom występującym równolegle w czasie lub bezpośrednio je poprzedzającym, popełniając błąd i nie dotykając sedna problemu.

Jako przykład podam zdarzenie z dnia codziennego:

Jeżeli mamy takiego pecha, że podczas największych letnich upałów dopadnie nas angina i dostaniemy bardzo wysokiej gorączki i dreszczy, nie zdając sobie sprawy z sytuacji, na podstawie dreszczy i poczucia zimna, moglibyśmy wysnuć wniosek, że oto nagle spadła temperatura i w środku lata zrobiło się nieznośnie zimno – podczas gdy faktyczna przyczyną naszych odczuć i obserwacji jest choroba i gorączka.

W akwarium roślinnym często jest też tak, że jeżeli istnieje główna przyczyna problemów, to wtedy kiedy one wystąpią, nasze działania – zupełnie prawidłowe i przynoszące dobre skutki dla zrównoważonego akwarium – będą przynosiły skutek odwrotny.

Przykład: Przy zaniedbaniu roślin ich obumieraniu i rozpoczęciu procesów gnilnych w akwarium, prawidłowe nawożenie, które powinno przynieść właściwy wzrost roślin zamiast tego przyniesie większy rozwój glonów.

Odpowiadając na pytanie:

Osobiście, nie zaobserwowałem takiej zależności.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron