Planta Gainer Macro GREEN czy Planta Gainer Macro RED?

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Planta Gainer Macro GREEN czy Planta Gainer Macro RED?

Postprzez bartekcholma555 » Pn 29 kwi, 2013

Witam.
Posiadam akwarium 36x22x26 oswietlone lampa Solar Duo Boy 20W 6500K, Co2. Obszadzone jest "malym heniem" sporo mini pelii oraz mchy. Uzywam Planta Gainer Clasic, K+, Carbo, Macro Green, Fe+ na razie czeka.Powinienem uzywac w takich warunkach Macro Green czy Red? Pytanie wynika z tego ze nie moge dobrac precyzyjnie dawki. Za macro Green przemawia zastosowana roslinnosc a za macro Red warunki w akwarium.

Po kazdym restarcie pojawiaja mi sie krociotkie i ciezkie do mechanicznego usuniecia czrne glony ( meszek ktory atakuje glownie mini pelie). Co jest przyczyna ich powstawania? Na pewno nie jest to zwiazane z linnia nawozowa, prawdopodobnie popelniam jakies bledy podczas startu.

Woda ktorej uzywam ma parametry wyjsciowe kH3 , gH 4, pH 6,5. Czy warto podniesc gH przy pomocy Shrimp Mineral bo w akwarium kH jest wyzsze niz gH.?
Ostatnio zmieniony Śr 15 maja, 2013 przez bartekcholma555, łącznie zmieniany 1 raz
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Macro Green czy Red.?

Postprzez Bartek Lipczyński » Śr 15 maja, 2013

bartekcholma555 napisał(a): Posiadam akwarium 36x22x26 oswietlone lampa Solar Duo Boy 20W 6500K, Co2. Obszadzone jest "malym heniem" sporo mini pelii oraz mchy. Uzywam Planta Gainer Clasic, K+, Carbo, Macro Green, Fe+ na razie czeka. Powinienem używać w takich warunkach Macro Green czy Red? Pytanie wynika z tego ze nie mogę dobrać precyzyjnie dawki. Za macro Green przemawia zastosowana roślinność a za macro Red warunki w akwarium.


Planta Gainer Macro RED to skoncentrowany nawóz makroelementowy N-P-K dla roślin szybkorosnących, takich właśnie jak Hemiantus Caltricoides. Posiada w swoim składzie dużo potasu oraz bilans N-P przesunięty, od średnich potrzeb roślin szybkorosnących, delikatnie, w kierunku Azotu.

Dzięki temu, dobranie dawki jest bardzo proste. Przy delikatnym przenawożeniu, pierwszym symptomem będę nadmiary Azotu które będą się kumulowały w postaci nadwyżek Azotanów (NO3-) przed podmianami wody, przy ciągle stosunkowo niskich poziomach fosforanów (PO4-).

Dawkując odpowiednio Planta Gainer Macro RED uzyskamy świetny wzrost roślin szybkorosnących doskonały wygląd i kondycje. Niestety, przy intensywnej pielęgnacji roślin szybko rosnących, czasami obserwujemy pogorszenie kondycji roślin wolno rosnących takich jak microsoria, bolbitis, anubias itd. maja one nieco inne wymagania odnośnie nawożenia, które doskonale zaspokaja Planta Gainer Macro GREEN - jest nieco mniej skoncentrowany, posiada zupełnie inny bilans N-P-K, a składniki nawozowe występują w nim, na innych nośnikach.

W takim razie jak i który Planta Gainer Macro stosować w przypadku akwarium w którym intensywnie pielęgnujemy zarówno rośliny szybko rosnące jak i wolno rosnące?

W takim przypadku, bazowym nawozem powinien być Planta Gainer Macro RED, który będzie odżywiał wszystkie rośliny. Natomiast nawozem wspomagającym rośliny wolno rosnące - Planta Gainer Macro GREEN.

Czy mamy stosować je równocześnie? ABSOLUTNIE NIE.


Nie należy nigdy mieszać ani stosować jednocześnie Planta Gainer RED i Planta Gainer GREEN.
Należy to robić naprzemiennie, zmieniając Macro RED na Macro GREEN (i odwrotnie) w dłuższych okresach.

Przykład:

W okresie intensywnego „pędzenia” roślin szybkorosnących, używany Planta Gainer Macro RED.

Po osiągnięciu ich właściwych rozmiarów, zaprzestajemy podawania Planta Gainer Macro RED i przechodzimy na podawanie Planta Gainer Macro GREEN, zwalniając tym tempo wzrostu roślin szybkorosnących, skupiając się na wolno rosnących. Stosujemy to nawożenie, aż do przycinki i bezpośrednio po przycince roślin szybkorosnących, do zawiązania się nowych stożków wzrostu na łodygach.

Wtedy, zaprzestajemy podawania Planta Gainer Macro GREEN i zaczynamy cykl od początku przechodząc ponownie na podawanie Planta Gainer Macro RED.

W zależności od potrzeb konkretnej obsady akwarium, możemy wydłużać lub skracać poszczególne fazy cyklu oraz różnicować dzienne dawki nawozów.

bartekcholma555 napisał(a): Po każdym restarcie pojawiają mi się króciutkie i ciężkie do mechanicznego usunięcia czarne glony (meszek który atakuje głownie mini pelęe). Co jest przyczyna ich powstawania? Na pewno nie jest to związane z linią nawozowa, prawdopodobnie popełniam jakieś błędy podczas startu.


Czarny meszek z dużym prawdopodobieństwem jest objawem źle działającej filtracji biologicznej i niepełnego rozwinięcia flory mikrobiologicznej. Intensywnie pielęgnowane akwarium roślinne jest dużo bardziej wrażliwe na takie objawy przy zachwianiu równowagi mikrobiologicznej.

bartekcholma555 napisał(a):Woda której używam ma parametry wyjściowe kH 3 , gH 4, pH 6,5. Czy warto podnieść gH przy pomocy Shrimp Mineral, bo w akwarium kH jest wyzsze niz gH.?


Można, ale nie jest to niezbędne.
Ostatnio zmieniony Pt 17 maja, 2013 przez Bartek Lipczyński, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bartekcholma555 » Cz 16 maja, 2013

Dziękuję za wyjaśnienie.

Po przejsciu z Macro Green na Macro Red rosliny rosna bardzo dobrze, glony ustapily.
Ostatnio zmieniony Pt 17 maja, 2013 przez bartekcholma555, łącznie zmieniany 1 raz
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez glowa123 » Wt 08 paź, 2013

Mój problem dokładnie go dotyczy.
Akwarium kostka 27l, 3 tygodnie od startu.

Oświetlenie 0,6W/l
Rośliny: Rotala rotundifolia i utricularia graminifolia
Podłoże Aqua Substrate II+ powder
CO2 z butli.

Obsady brak.

Nawożenie: Planta Gainer Classic przy podmianach, Planta Gainer Fe+ dawki co 2 dni, Planta Gainer K+, dawki co 2 dni, Planta Gainer Macro Green, także dawki co 2 dni - i tutaj pytanie:
Pojawiły się cyjanobakterie. Rośliny wolne od sinic, są jedynie na kamieniach.

Rośliny rosną bardzo ładnie jednak te sinice. Czy ich pojawienie się może być spowodowane nawozem Macro Green? Jeśli dobrze rozumiem ma on mniej azotu a więcej fosforu, więc rośliny zużywają cały azot, a fosfor się kumuluje i powoduje wysyp cyjanobakteri, czy tak? Czy przejście na Macro RED rozwiąże problem?
Ostatnio zmieniony Wt 15 paź, 2013 przez glowa123, łącznie zmieniany 1 raz
glowa123
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 20 wrz, 2013
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 15 paź, 2013

W Twoim akwarium do pojawienia się sinic mógł się przyczynić brak obsady zwierząt i przez to słabsze zasiedlenie akwarium pożytecznymi bakteriami w miejsce których weszły sinice.

Jednak atak sinic to nic nadzwyczajnego w akwarium roślinnym, to się po po prostu zdarza.
Sinice wydzielają toksyny, niekorzystne dla ryb roślin i flory mikrobiologicznej w akwarium.

Powinieneś jak najszybciej wyleczyć akwarium - osuwając sinice.

Możesz to zrobić przy pomocy antybiotyku, Planta Gainer CARBO lub z pomocą specjalistycznych środków przeciwko sinicom.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron