Porównanie Classic oraz Micro Pro - który z nich stosować?

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Porównanie Classic oraz Micro Pro - który z nich stosować?

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 21 mar, 2013

Od dłuższego czasu chodzi mi po glowie aby spróbować drugiego mikro z oferty Aqua Art skierowanego do użytkowników bardziej zaawansowanych korzystających z wody uzdatnianej przy pomocy filtra odwróconej osmozy (RO) pod nazwą "Micro Pro".

Czy mógłbyś szerzej opisać różnice pomiędzy tymi preparatami?

Czy "Mikro Pro" rzeczywiście mogą używać tylko osoby stosujące wode osmotyczną czy jednak do mocno oświetlonych "szybkich" zbiornikow na kranówce również będzie wskazany?

Czy oba nawozy są podobnie stężone i zawartość żelaza w podstawowej dawce jest zbliżona?

Jak w tym przypadku dawkować Planta Gainer Ferro?
Ostatnio zmieniony Śr 27 mar, 2013 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 3 razy
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pt 22 mar, 2013

Od siebie również dodam pytanie: czy Pro Mikro jest tak projektowane, aby bilansowało się poprawnie na przestrzeni czasu tylko z pełną linią Aqua Art (w szczególności Ferro+)?

Czy też może być używane w ogólnych akwariach, w których woda pozyskiwana jest np. z mieszania wody kranowej i RO?
Ostatnio zmieniony Śr 27 mar, 2013 przez Dijkstra, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Pt 22 mar, 2013

Podczepiam się pod pytanie. Jak stosować Micro PRO i Ferro ?
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » N 07 kwi, 2013

Planta Gainer Classic to nawóz mikroelementowy-uniwersalny z dodatkiem magnezu i potasu przeznaczony do stosowania przy używaniu wody kranowej lub mieszanki – woda kranowa + woda z filtra odwróconej osmozy (R/O).

Planta Gainer Micro to specjalizowany nawóz mikroelementowy do stosowania przy używaniu wyłącznie 100% wody z filtra odwróconej osmozy (R/O).

W wodzie kranowej lub jej mieszance z wodą z filtra (R/O) możemy się spodziewać naturalnego tła mineralnego, w przeciwieństwie do wody osmotycznej, która pod tym względem jest praktycznie jałowa. Ponadto woda kranowa może (lecz nie musi) zawierać niechciane dodatki jonów metali używanych do budowy rurociągów (np. miedzi i cynku), które po jej przefiltrowaniu przez filtr odwróconej osmozy nie będą występowały.

Planta Gainer Micro zawiera szersze spektrum mikroelementów aby uzupełnić je po wyjałowieniu wody przez filtracje R/O. Ponadto przy założeniu, że woda wolna jest od niechcianych dodatków ma mocniejszy skład w niektórych grupach mikroelementów.

Jeżeli chodzi o żelazo i mangan, to składy Planta Gainer Classic i Micro są w tym względzie podobne i nie strategie stosowania każdego z nich wspólnie z Planta Gainer Ferro+ nie różnią się.

Pamiętajmy, że nasze działania związane z nawożeniem roślin wodnych oraz korektą składu chemicznego wody są odtwarzaniem warunków naturalnych, co niekiedy nam się udaje, a niekiedy pomimo najlepszych technologii jest trudne do doścignięcia, nieczęsto udaje nam się prześcignąć, czy poprawić samą naturę.

Najlepiej jest, kiedy możemy stosować naturalna wodę, która jest czysta, miękka i ma parametry zbliżone do wody z biotopów z których pochodzą pielęgnowane przez nas rośliny i zwierzęta.

Niestety, w Polsce naturalna woda ma takie parametry w bardzo niewielu miejscach. Dlatego drugim dobrym rozwiązaniem jest dostosowywanie naturalnej wody - która jest czysta o właściwych parametrach lecz jest zbyt twarda - przez mieszanie jej z wodą z filtra odwróconej osmozy (R/O).

Niestety wielu akwarystów nie dysponuje żadną z powyższych możliwości. W przypadku gdy woda którą dysponujemy nie nadaje się do stosowania w akwarystyce, np. nie spełnia norm dla wody pitnej, tak jak woda gruntowa zawierająca zanieczyszczenia biologiczne lub została „uzdatniona” w domowej stacji „odkamieniania”, czyli przepuszczona przez wymieniacze jonowe regenerowane solą kuchenną itp., stosujemy w takim przypadku 100% wody osmotycznej mineralizując ją z pomocą Hydro Mineral i nawożąc mikroelementowo z pomocą Planta Gainer Micro.

Używanie 100% osmotycznej jest swego rodzaju ostatecznością, nie ideałem. Osobiście tam gdzie to możliwe używam wody kranowej lub mieszanki, kranowa + osmotyczna. W tych przypadkach jako bazowy nawóz należy stosować Planta Gainer Classic (nie Planta Gainer Micro).
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 08 kwi, 2013

Czy jeżeli używam wody 100% RO, którą mineralizuję wtórnie - aktualnie innymi produktami, niż Planta Gainer Hydro Mineral - ale używałem go wcześniej (z całą linią Planta Gainer) - mogę spodziewać się lepszych efektów zmieniając Planta Gainer Classic na Pro Micro?

Jak ma się Planta Gainer Ferro+ do Planta Gainer Pro Micro? Zgaduje, że jego głównym składnikiem jest jednak Fe, sądząc z informacji na etykiecie nie jest to jednak jedyny składnik.
Ostatnio zmieniony Śr 10 kwi, 2013 przez Dijkstra, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Śr 15 maja, 2013

Dijkstra napisał(a):Czy jeżeli używam wody 100% RO, którą mineralizuję wtórnie - aktualnie innymi produktami, niż Planta Gainer Hydro Mineral - ale używałem go wcześniej (z całą linią Planta Gainer) - mogę spodziewać się lepszych efektów zmieniając Planta Gainer Classic na Pro Micro?


Tak. Właśnie do takiego sposobu nawożenie dedykowany jest Planta Gainer Micro.

Dijkstra napisał(a):Jak ma się Planta Gainer Ferro+ do Planta Gainer Pro Micro? Zgaduje, że jego głównym składnikiem jest jednak Fe, sądząc z informacji na etykiecie nie jest to jednak jedyny składnik.


Planta Gainer Micro, to skoncentrowany nawóz mikroelementowy o szerokim spectrum składników, dedykowny jako bazowy nawóz mikroelementowy przy używaniu 100% wody R/O.

Planta Gainer Ferro+, to nawóz żelazowo-manganowy, codziennego stosowania, przeznaczony do podnoszenia poziomu przyswajalnego żelaza: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31788
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron