Strona 1 z 1

Shrimp Mieneral czy Hydro Mineral?

PostNapisane: Śr 16 sty, 2013
przez Markky21
Moja dziewczyna posiada krewetkarium na Shrimp Sandzie, hoduje w nim krewetki (Crystal Red) i niewymagające gatunki roślin i mchy. Jako że ma w kranie bardzo twardą wodę (22 st. niemieckie), dostarczam jej do podmian wodę RO.

Moje pytanie jest takie: Który z tych dwóch preparatów powinienem używać do RO. aby podnieść GH i żeby rośliny mogły też zdrowo rosnąć. O ile w przypadku Hydro Mineral nie musimy się martwić o stosunek Ca:Mg i rozwój roślin, to w przypadku Shrimp Mineral sprawa jest nieznana?

Re: Shrimp Mieneral czy Hydro Mineral?

PostNapisane: N 20 sty, 2013
przez Bartek Lipczyński
Shrimp Mineral posiada w swoim składzie zarówno jony wapnia (Ca++) jak i magnezu (Mg++), stosunek zawartości tych dwóch pierwiastków jest zbilansowany dla potrzeb krewetek.

Potrzeby krewetek w tym względzie nie różnią się jednak zasadniczo od potrzeb roślin wodnych.

Skład mineralny Shrimp Mineral jest również optymalny dla roślin wodnych - zwłaszcza tych pielęgnowanych najczęściej w krewetkariach.

Chciałbym przypomnieć, że Shrimp Sand uzdatnia wodę dla potrzeb krewetek (więcej na ten temat tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=32341) między innymi, obniżając twardość węglanową, dlatego stosowanie do krewetkarium czystej wody z filtra odwróconej osmozy (KH bliskie 0) nie jest dobrym pomysłem.

Jeżeli woda kranowa jest bardzo twarda, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanki: woda kranowa + woda z filtra odwróconej osmozy (R/O) tak, aby po dalszej korekcie twardości węglanowej (KH) przez Shrimp Sand, KH było bardzo niskie – ale nie zerowe.

Ta metoda zapobiegnie drastycznym zmianom odczynu pH, które mogą wystąpić przy stosowaniu czystej wody R/O, dając lepsze efekty pielęgnacyjne.

Re: Shrimp Mieneral czy Hydro Mineral?

PostNapisane: Cz 30 sty, 2014
przez jacek1412
Nigdzie nie znalazłem opisu, czy Shrimp Mineral ma być stosowany do podmienianej wody z filtra R/O czy dawkowany w inny sposób. Na produkcie opis nie mówi jasno jak stosować:

Dawkowanie: 1 ml (jedno naciśnięcie dozownika) Shrimp Mineral na 4 litry wody, podnosi twardość ogólną w akwarium o ok. 2 stopnie niemieckie

Stosuję wodę z filtra R/O i używam Hydro Mineral i mam pytanie:

Czy w ogólnym akwarium, gdzie są krewetki lepsze będzie zastosowanie Shrimp Mineral, a może jakieś inne połączenie?
Do nawożenie używam linii Planta Gainer, twardość wody węglanowa-KH: około 5, ogólna-GH: około 8 stopni niemieckich.

Re: Shrimp Mieneral czy Hydro Mineral?

PostNapisane: Pt 31 sty, 2014
przez Bartek Lipczyński
Shrimp Mineral można dawkować zarówno do wody podmienianej – ab ją uzdatnić i przygotować do podmiany, jak i bezpośrednio do akwarium aby podnieść twardość ogólną-GH do pożądanej wartości.

Dla uzyskania oczekiwanych wartości twardości ogólnej i węglanowej, można używać Hydro Mineral i Shrimp Mineral jednocześnie lub zastosować metodę, którą opisałem powyżej.

Parametry odpowiednie dla krewetek ozdobnych rodzaju „Bee” zostały opisane w powołanym wyżej wątku.