Nawożenie Planta Gainer Macro Red

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Re: Nawożenie Planta Gainer Macro Red.

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 02 paź, 2012

W przypadku który opisałeś radzę skupić się na kilku potencjalnych przyczynach problemu:


  1. Bilans N-P-K nawozu, który używałeś jest źle ustawiony i dlatego pojawiała się nadwyżka fosforanów i problemy z zielenicami.

  2. Masz wyjątkowy zestaw roślin w swoim akwarium o niespotykanych potrzebach i dlatego „standardowe” podejście w proporcjach N-P-K nie zdaje egzaminu.

  3. Posiadasz w swoim akwarium dodatkowe źródło fosforanów (osady podłożowe, pokarm dla ryb lub dodatek do podłoża itp.) które zmienia bilans N-P-K i stąd problemy.

  4. Twój test PO4 nie działa prawidłowo, a przyczyna występowania zielenic jest inna niż na pierwszy rzut oka się by się wydawało.

Nie widzę Twojego akwarium nie wiem o nim wielu rzeczy, takich jak: poziom NO3 i jego zmiany w okresach pomiędzy podmianami, wielkość i częstotliwość podmian wody, obsada ryb i roślin, sposób ich karmienia, pełnych informacji na temat nawożenia zbiornika, sposobu podawania CO2, parametrów wody itd.

  Ad 1) Planta Gainer Macro RED jest nawozem typu N-P-K zbilansowanym w parciu o potrzeby szybkorosnących (azoto-żernych) roślin. Dodatkowo równowaga pomiędzy Azotem i Fosforem w Planta Gainer Macro RED przesunięta jest delikatnie w kierunku Azotu aby nawóz był w pełni elastyczny dla różnych zestawów roślin o nieco różnych potrzebach a delikatna nadwyżka azotu nad fosforem odkładała się w postaci wolno rosnącego poziomu NO3 pomiędzy podmianami wody, w związku z tym, Planta Gainer Macro RED nie może być przyczyną Twoich problemów. Wszystkie składniki Planta Gainer Macro RED są szybko przyswajalne oraz w pełni przyswajalne po wchłonięciu składników odżywczych przez rośliny w akwarium, nie zostają w akwarium żadne substancje balastowe.

  Ad 2) Jest to możliwe, ale w związku z tym co piszę powyżej, bardzo mało prawdopodobne.

  Ad 3) ten wariant jest prawdopodobny ponieważ piszesz, że podajesz własny nawóz Azotowo-Potasowy, a test kropelkowy pokazuje ciągle ok 1 mg/l zawartości jonówPO4---. Rośliny wodne mają bardzo wysoką zdolność do gromadzenia fosforu w swoich tkankach. Fosforany pojawiające się w wodzie są bardzo szybko przez rośliny wyłapywane i gromadzone, często możemy zauważyć, że pomimo właściwego dozowania nawozu Macro - PO4 jest niewykrywalne w wodzie akwarium, a rośliny są w świetnej kondycji – i jest to w gruncie rzeczy sytuacja idealnego dobrania dawki nawozu. Równocześnie rośliny w akwarium mogą przez jakiś czas rosnąć, przy braku nawożenia fosforem, używając zgromadzonych wcześniej zapasów. Dlatego bardzo zastanawia mnie sytuacja w której nawozisz, niepełnym Macro (N-K), a Twój test PO4 pokazuje stosunkowo wysoki poziom jonów fosforanowych w Twoim akwarium?

  Ad 4) Biorąc pod uwagę to – co powyżej, wyżej mam spore wątpliwości co do poprawności odczytów Twojego testu PO4---.

Reasumując: w mojej opinii w przesłanek, które podałeś wynika najprawdopodobniej:

  a) Masz dodatkowe niepożądane źródło fosforu w akwarium, wtedy pozostaje Ci jedynie zbilansowanie go w sposób, który opisałeś.

  b) Twój test na fosforany podaje błędne odczyty, a zielenice mogą występować z innych przyczyn niż nadmiar fosforanów (np. zbyt skąpe nawożenie Macro w stosunku do nawożenia Micro). W takim przypadku paradoksalnie wystarczy zwiększenie dawek Macro RED.


Ps. Aqua Substrat oraz Aqua Substrate II+ mają potężne zdolności absorpcyjne, dzięki którym częściowo „wyłapują” składniki odżywcze, podawane do wody akwarium w nawozach płynnych, czyniąc je dostępne dla korzeni roślin i jednocześnie niedostępne dla glonów. Te korzystne właściwości, są szczególnie widoczne w przypadku fosforanów, umożliwiając dużą elastyczność w doborze dawki przy nawożeniu makroelementowym.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron